Na chřipku a nachlazení

Bylina Holy Basil (ocinum sanctum) je jednou z nejvíce uctívaných rostliny v Indii. Název ocimum znamená svatyně nebo svatý  a proto se užívá název bazalka svatá nebo Tulasi. To vše svědčí o jejím posvátném charakteru. Po tisíce let byla tato bylina používána na léčbu respiračních onemocnění, u stresu, virových infekcí nebo se užívala na snížení hladiny cukru v krvi. V ajurvédě je považována za "elixír života“ a věří se, že tato posvátná rostlina podporuje dlouhověkost.  Přisuzují se jí antioxidační vlastnosti, podporující očistu těla od negativních látek zatěžujících organismus. Podle hinduistických legend se družka boha Višnua Lakšmí převtělila do této rostliny a tak nám připomíná, abychom si vážili každého okamžiku našeho života.
Tulasi se skládá z klíčových složek jako je vitamin A, vitamin C, vápník, fosfor a karoten, které jsou nezbytné při léčbě různých nemocí a jsou také velmi účinné při zachování zdravé pokožky.  Mezi další hlavní složky byliny patří esenciální oleje - eugenol, karvakrol a nerol, které dávají rostlině jeho antibakteriální a antimykotické vlastnosti.  Je považována za jeden z tradičních adaptogenů bojujících proti stresu a podporující odolnost organismu vůči stresovým situacím.
 Zejména během zimy trápí hodně lidí nachlazení, kašle a horečky, které se pak snaží vyléčit sami za pomoci bylin.  Holy basil poskytuje úlevu a zároveň je bez vedlejších účinků. Při infekci usnadňuje  vykašlávání a zmírňuje příznaky onemocnění dýchacích cest, chřipky a nachlazení,  včetně chronických a akutních zánětů průdušek. Bazalka svatá je účinná i při léčbě horečky.

.