O ajurvédských bylinách

Byliny jsou rostliny, které nám slouží a těší nás, nabízejí nám stále těsnější sepětí s přírodou. Naše měnící se chápání slova „ bylina“ odráží i náš měnící se vztah k říši rostlin. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité. Po staletí byly byliny chovány v úctě jako nepostradatelná součást denního života.

Hrály významnou roli ve výživě, byly užívány v domácnosti i v přírodní kosmetice a byly hlavním zdrojem přírodních léčiv.  S rozvojem vědy a techniky se však naše spojení s přírodou zmenšilo. Dnes je lidmi za byliny považováno jen tak asi tucet rostlin.

Rané vědomosti o rostlinách byly předávány slovně. Tak jak se rozrůstala populace i objem jejich znalostí, bylo stále důležitější zachycovat přesně nahromaděné informace o bylinách pro jejich bezpečnou identifikaci i dávkování. První texty o ajurvédských bylinách tzv. Rgvédy byly zapsány již v období  4 500 př. n. l. Později byly  popisy rostlin a jejich magických účinků shrnuty v posvátném indickém díle Ajurvéd.

Nedávno se zvedla obrovská vlna zájmu o ajurvédské byliny a ajurvéda jídelníček. Nový výzkum a nové nápady přispívají k nárustu znalostí o rostlinách, což se projevuje i při jejich zpracování a využití pro obohacení života lidí. Strach z vedlejších účinků moderních chemikálií vede k návratu k přírodě např. jde o užívání přírodních potravinových doplňků. Přírodní preparáty, obsahující byliny z podhůří Himalaje, jsou vyráběny dle starých ajurvédských receptur nejmodernějšími technologickými postupy.

Vybrané zdravé byliny:

Arjuna - vrcholák pravý (Terminalia arjuna)

Arjuna - vrcholák pravý (Terminalia arjuna)Tato ajurvédská bylina je spojována se zdravím kardiovaskulárního systému. Pomáhá udržovat zdravé srdce a napomáhá jeho správné činnosti, reguluje krevní tlak a snižuje následky stresu a nervozity.

Používá se také k léčbě akné, znamének, různých poranění, dále ke snížení horečky nebo k odstranění močových kamenů.


Amalaki (Emblica officinalis) 

Amalaki (Emblica officinalis) U nás se mu říká indický angrešt, V Indii ho nazývají nebeské ovoce pro svou chuť i všestranné účinky. Posiluje imunitu a vnitřní orgány, obnovuje tělesnou vitalitu (i proto je doporučováno jako prostředek proti stárnutí) a má protizánětlivé účinky.

Také zvyšuje hladinu hemoglobinu v krvi, snižuje cholesterol a pomáhá při potížích s trávením. U diabetiků pomáhá regulovat hladinu glukózy. Moderní výzkumy ukazují, že amalaki pomáhá léčit revmatický zánět kloubů a osteoporózu (řídnutí kostí).

​Velmi známý je plod Amalaki, zvaný Amla, který je mezi ovocem nejbohatším zdrojem vitamínu C vůbec.


Gokshura (Tribulis terrestris)

Gokshura (Tribulis terrestris)Působí příznivé na pohyblivost, zvyšuje pevnost a pružnost vazů, celkově posiluje organismus.

Používá se i při problémech s močovým systémem.


Yastimadhu (Glycyrhizza glabra)

Yastimadhu (Glycyrhizza glabra)Yastimadhu se také říká sladké dřevo a u nás je známá pod jménem lékořice.

Lékořice byla používána jako lék proti kašli už v roce 3000 před naším letopočtem. Když archeologové otevřeli hrobku faraóna Tutanchámona v Egyptě, spolu s krásnými šperky a uměleckými předměty našli také spoustu lékořice. Že by měl mladý faraón zálibu v této sladké bylině?

Číňané i Indové o lěkořici mluvili jako o univerzálním toniku, zkrášlujícím prostředku a elixíru života.

Shunti je výborná při nachlazení, rýmě, bolení v krku, kašli, zánětu průdušek, astmatu i bronchitidě. Pomáhá při poruchách trávení, překyselení žaludku, vředech a zánětech tlustého střeva. Má také pozitivní vliv na paměť a mentální činnost, má proti-zánětlivé a antibakteriální účinky, zlepšuje kvalitu pokožky a ve staré čínské knize o medicíně se o ní píše, že posiluje svalstvo a kosti a hojí rány.


Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Čekanka obecná (Cichorium intybus)Čekanka je velice cennou bylinou. Nezaměnitelnými vlastnostmi oplývají prakticky všechny její části. Užívá se při poškození jater léky, alkoholem či chemickými látkami.  Zvyšuje tvorbu a vylučování žluče, má protizánětlivé účinky.


Lilek černý (Solanum nigrum)

Lilek černý (Solanum nigrum)Má hepatoprotektivní účinky, tzn. že ochraňují játra. Aplikuje se při cirhóze jater a jejich zvětšení. tlačuje tak stavy podrážděnosti a emocionální lability před nástupem menstruačního krvácení.


Kapara trnitá (Capparis spinosa) 

Kapara trnitá (Capparis spinosa) ​Kůra, listy a kořeny  kapary mají diuretické účinky a snižují účinky toxických látek (alkoholu, drog, léků, antikoncepčních preparátů a dalších cizorodých látek) na lidský organismus, především na játra.


Tamarišek francouzský (Tamarix gallica)

Tamarišek francouzský (Tamarix gallica)Má ochranné účinky na jaterní glykogen (v této formě si v játrech tělo ukládá glukózu) a proteiny. Podporuje činnost jaterních buněk a zažívání.


Řebříček obecný (Achillea millefolium) 

Řebříček obecný (Achillea millefolium) Zdroj flavonoidů a třísloviny. Podporuje jaterní parenchym, funkci ledvin, odstraňuje nechutenství a léčí záněty žaludku a střev.


Lomikámen jazýčkovitý (Saxifraga ligulata) 

Udržuje minerální rovnováhu v organismu.


Mořena srdčitá - Manjishtha (Rubia cordifolia)

Má krvečistící účinky, imunostimulátor. Blahodárně působí na kožní problémy jako je ekzém a nerovnoměrná pigmentace kůže. Podporuje játra, žlučník a slezinu.


Šáchor blanitý (Cyperus scariosus)

Ovlivňuje příznivě celý urogenitální systém. Má povzbuzující účinek pro centrální nervový systém. Pomáhá při průjmu.


Kasia (Cassia occidentalis)

Má antibakteriální, antimykotické a močopudné účinky, tvoří ochranu před působením různých toxinů. Používá se při chudokrevnosti a žloutence.


Kasia (Cassia occidentalis)

Boswellia je (Shallaki)  Kadidlovník - je účinný při snižování otoků kloubů, bolesti, ztuhlosti a dalšípříznaky zánětlivých onemocnění kloubů, včetně revmatoidní artritidou a osteoartrózou. Ajurvédská bylina zlepšuje prokrvení kloubů . Uvolňuje ztuhlost a zvyšuje pohyblivost kloubů a klouby chrání.


Kurkuma (curcuma longa) Turmeric

Uvolňuje dýchací cesty, má antibakteriální a antimykotické vlastnosti. Obsahuje vitamín C. Je to bylina dlouhověkosti.


Gotu-kola (centella asiatica) pupečník asijský

Pomáhá vyvážit pravou a levou mozkovou hemisféru. Bylina k posílení imunitního systému, zvýšení pozornosti a zlepšení paměti, na krevní oběh.Gotu - Kola zvyšuje tvorbu kolagenu v cévách, chrupavkách a kostech a ve všech pojivových tkáních včetně kůže. Hojně se využívá na ošetření pokožky po popáleninách, zabraňuje tvorbě vystouplých jizev, urychluje hojení a regeneraci. Pomáhá udržovat zdravé cévy a zlepšuje průtok krve, takže je Gotu - Kola cenným prostředkem při léčbě křečových žil. Významně působí při zlepšování paměti, schopnosti učit se a možného zlepšení příznaků Alzheimerovy choroby.


Garcinia cambogia

Podporuje normální metabolismus tuků a cukrů. Obsahuje kyselinu hydroxycitrónovou (HCA) a navozuje pocit sytosti. Obsahuje velké množství vápníku a vitamínu C.


Gymnema sylvestre

Podporuje normální hladinu cukru v těle. Snižuje chuť na sladké. Zlepšuje trávení a vyprazdňování.


Terminalia chebula

Pomáhá zajistit optimální funkci trávicího traktu, na průjem, nadýmání a zácpu. Používá se při respiračních poruchách a horečce. Má protizánětlivé a regenerační vlastnosti. Detoxikuje tělo.


Neem (Azadirachta indica)

Strom známý jako Neem nebo Nimba. Neem má protihlístové, protiplísňové, antidiabetické, antibakteriální, antivirové a uklidňující schopnosti. Detoxikuje krev, vyrovnává hladinu cukru v krvi a pomáhá na kožní problémy. Neem pro své hojivé schopnosti se používá v zubních pastách.


Guggul (Commiphora wightii)

Užívá se při snížení obezity. Upravuje hladinu tuku v krvi. Snižuje cholesterol v krvi a chrání proti kornatění tepen.


Shatavari (Asparagus racemosus)

Užívá se pro prevenci žaludečních vředů, nervových poruch, jako děložní tonikum a pro zlepšení kvality matěřského mléka. Název Shatavari znamená" léčitel sta nemocí".